Home Actualitate “LADY PRENOR”, CLUB DE BUNE PRACTICI

“LADY PRENOR”, CLUB DE BUNE PRACTICI

by PĂUN IONELIA
0 comment

Femeile antreprenor au nevoie să fie unite, să devină o voce și să-și poată dezvolta businessurile, prin colaborări și parteneriate de success. Antreprenoarele din Constanța și nu numai, și-au dat întâlnire în cadrul primului eveniment marca „LadyPrenor – Club de bune practici”, inițiat de Camera de Comerț, Industrie, Navigație și Agricultură Constanța, ce își propune să promoveze și să susțină mediul de afaceri feminin constănțean. Totodată, a fost lansat oficial și parteneriatul pentru antreprenoriatul feminin.

Vocile femeilor antreprenor din Constanța și nu numai s-au auzit la unison, în cadrul primului eveniment marca „LadyPrenor – Club de bune practici”, găzduit și inițiat de conducerea Camerei de Comerț, Industrie, Navigație și Agricultură Constanța. În cadrul acestui eveniment a fost lansat oficial parteneriatul pentru antreprenoriatul feminin, încheiat între instituția camerală, Patronatul Național al Femeilor de Afaceri din IMM-uri și Asociația Oportunități de Afaceri pentru Femei – Filiala Constanța.

„Ne-am dat seama că putem să facem lucruri împreună. De aici a plecat ideea acestui parteneriat pentru antreprenoriat feminin și am gândit și acest Lady Prenor care este în curs de înregistrare la OSIM ca marcă, un club de bune practici + noi dorim să ne susținem și să ne promovăm reciproc + evident că avem și niște obiective comune în susținerea unor activități comune atât pe plan cultural, dar mai ales pe partea de administrarea afacerii”, a declarat RUXANDRA SERESCU, director general CCINA Constanța 

Experiența în administrarea unei afaceri și modelul de bune practici stau în spatele femeilor care au pus bazele și coordonează activitatea Patronatului Național al Femeilor de Afaceri din IMM-uri și Asociației Oportunități de Afaceri pentru Femei – Filiala Constanța, semnatarele parteneriatului pentru Antreprenoriatul Feminin, la Constanța.

„Ideea este să consolidăm poziția pe piața constănțeană și nu numai a antreprenoriatului. O voce, oricât ar fi de puternică nu poate acoperi un cor, ori interesele noastre sunt comune, să devenim un pol important în economia județului, ca urmare ne dorim realizarea unui networking între asociațiile noastre și Camera de Comerț și sperăm să ni se alăture și alte doamne de afaceri sau asociatii de profil si avem încredere că ne vor ajuta aceste colaborări pentru creșterea afacerilor noastre și dezvoltarea comunității” a declarat MIHAELA BELCIN, președinte ASOAF Constanța 

Femeile antreprenor care au reușit să-și crească frumos afacerile, în timp, și să depășească problemele socio-economice au oferit din experiența lor și doamnelor aflate la început de drum.

„Îmi plac femeile puternice, îmi plac femeile care au inițiativă și în familie și în societate și se vede în urma lor această realizare, sunt serioase știu să-și pună în valoare capacitățile pe care le au, eu sunt susținătorul acestei asociatii, iar brandul Lady Prenor este un brand puternic și cand ma uit in sala si vad elementul tanat si plin de speranta, as vrea sa nu greseasca, sa reuseasca. Sunt multe femei aici care pot sa fie mentori, au trecut prin initierea unor afaceri, citesc mult, se informeaza au baza teoretica solida, important este sa aiba curajul sa o puna in aplicare”, a declarat FOTINI TEODORESCU, preşedinte CA Dobrogea Grup 

„Speram să găsim și să demarăm oportunități de a crea cât mai multe facilități pentru mediul de afaceri + anul acesta am implinit 30 de ani de business nu este usor, dar atunci cand ai determinare, cand telul tau este de a construi, zic eu ca reusesti. Nu stiam ce este antreprenoriatul dar am invatat si au fost toate o lectie care ne-au deteriminat sa invatam, sa devenim mai puternice si sa ajungem aici”, a declarat PAULA VALS – manager Grupul Angelo

Antreprenoarele speră ca o dată cu acest parteneriat, vocea lor să devină mai puternică, la fel și încrederea în propriile forte, iar autoritățile și decidenții politici să susțină și mai mult mediul de afaceri local și regional.

related posts

Leave a Comment