Home Actualitate Colegiul Național „Mihai Eminescu” se va alimenta 100% cu energie verde

Colegiul Național „Mihai Eminescu” se va alimenta 100% cu energie verde

by Florentina Lup
0 comment

La Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Constanța, cu ajutorul unei companii care produce, distribuie și comercializează energie electrică, a fost montat un sistem de panouri fotovoltaice. Colegiul este cea de-a zecea instituție de învățământ din țară care se va alimenta din surse 100% regenerabile.

„Energia solară reprezintă soluţia unui viitor curat şi suntem mândri că la proiectele colegiului nostru centenar s-a adăugat această nouă şi impresionantă realizare: statutul de şcoală verde, independentă energetic, cu posibilitatea de a fi un exemplu pentru comunitate, deoarece educaţia despre mediu pe care elevii noştri o primesc are o reprezentare practică în centrala fotovoltaică. Mulțumim pentru oportunitatea de a face parte din viitorul verde al României!”, a declarat prof. Bianca Ibadula, director adjunct al Colegiului Naţional „Mihai Eminescu”.

related posts

Leave a Comment